torma.jpgMár több bejegyzést szántam a tormára, vagy legalább is írtam róla. Viszont nem igen írtam a hatásairól, mikre és hogyan jó. Azért gondoltam kellene erre is szentelni egy blogbejegyzést, mert idén felvirágzott a tormám, és bár lemaradtam a mag begyűjtéséről, 3-4 kis torma megjelent a sárgarépa sorában. Após szólt, ha lesz, akkor szóljak neki, mert kellene. Talán odaadom neki. Valamint tavaly sikerült végre a szaporítás, és idén nagyon szép két bokrom lett. Talán megerősödtek annyira, hogy szép gyökereket növesztenek. Fel kellene szedni őket, és valami hasznosra felhasználni.

Szóval, ha már legutóbb a hagymáról írtam kicsit, gondoltam a torma is megérne egy misét. A http://nepgyogyaszat.com oldalon szépen össze is szedték, amit tudni kell a gyógyhatásairól:

"Torma – az életerő jelképe
 
A torma számos értékes hatóanyagot tartalmaz, és nemcsak fűszer-, hanem valódi gyógynövényként is alkalmazható az év minden hónapjában. Egy ősi bölcsesség szerint a torma különösen azokban a hónapokban igazán hatékony, amelyeknek a nevében „r" betű van.
 
A torma fő hatóanyagát az illóolaj hordozza, amellyel mindenki találkozott már tormareszelés közben. E növény erőteljes baktériumölő és gátló hatását az úgynevezett mustárolaj-glikozidok és a hidrogén-rodanid hozzák létre. A mustárolaj-glikozidok magas kéntartalmú anyagokból állnak, és a növényekben általában irritációt nem okozó formában fordulnak elő. Ha hagymát, tormát vagy egy marék mustármagot szagolgatunk, annak általában nincs irritáló hatása. A torma és a hagyma szeletelésekor vagy reszelésekor szigrin nevű irritációt nem okozó glikozid kapcsolatba kerül a mirozináz enzimmel, és egy pillanat alatt kialakul az irritációt kiváltó allil-mustárolaj. Az allil-mustárolaj pedig egy erős hatású természetes antibiotikum.

Mit tartalmaz a torma?

A baktériumölő glikozidok és a hidrogén-rodanid mellett nagyon sok C-vitamin, kén és kálium található benne. A savanyú káposzta és a hagyma mellett a torma is védelmet nyújtott a tengerészek és a falusi szegények számára a C-vitamin-hiánybetegséggel, a skorbuttal szemben.

Mire gyógyír a torma?

-          Fertőtlenítő hatású, erősíti az immunrendszert

-          Kezelni lehet vele az asztma és torokgyulladást

-          Csillapítja a lázat, izzasztó és vizelethajtó hatású.

-          Nagymértékben növeli az epe termelését, elősegíti a véráramlást,

-          A torma aktiválja a májat, a hasnyálmirigyet,

-          Serkenti az egész emésztőrendszert, és mindenfajta emésztési zavar és étvágytalanság esetén hatékony.

-          Javítja a vese véráramlását és a vizeletkiválasztást

-          Hígítja a túl sűrű váladékot és csökkenti a köhögési ingert, kimondottan ajánlott a felső légutak hurutja kezelésében

-          A húgyhólyaggyulladás is kiválóan kezelhető vele

-          A hüvelykujj vastagságú, krémszínű, barna héjú gyökér vércukorszint-csökkentő glukokinintartalmának köszönhetően még cukorbetegségben is jótékony hatást fejt ki.

-          Megfelelő adagolás mellett a torma gyógyító értelemben ingerlő hatást fejt ki a bőrre és a nyálkahártyára.

-          Ajánlatos székrekedésben alkalmazni A torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat, ezért sok helyen a tormát az egészség szimbólumának tartják.

-          A torma kiváló vértisztító szer

-          Jótékony hatása van reumás, köszvényes és neuralgiás fájdalmakban

-          Rovarcsípések és fogfájás kezelésére is használható.

Kinek nem tesz jót a torma?

-          Hasmenés esetében nem ajánlatos alkalmazni.

-          Akinek mustárolaj vagy tormaallergiája van, az ne fogyasszon tormát, mustárolajat, vízitormát, sem külsőleg, sem belsőleg

-          Aki túlzott éjszakai izzadástól szenved, annak is le kell mondania a mustárolaj nagyobb mennyiségben történő alkalmazásáról, mert a panaszai súlyosbodhatnak.

-          A torma túlzásba vitt fogyasztása erősen irritálhatja a nyálkahártyát, és vigyázzunk arra, hogy a frissen reszelt torma ne kerüljön a szemünkbe.

-          Várandós anyák, vesebetegek nagy mennyiségben ne fogyasszák.

Hogyan gyógyuljunk tormával?

Megfázás megelőzésére és kezelésére: Fogyasszunk néhány napig naponta 50 g friss vagy üveges reszelt tormát. Meglehet, hogy ez érzékeny gyomrúak számára nem feltétlenül ajánlott, kissé durva terápia, de mindenesetre nagyon hatékony.

Figyelem! Vesebetegeknek nem szabad ilyen nagy mennyiségű tormát fogyasztaniuk, mert fennáll a vesevérzés veszélye.

Köhögés, asztmás panaszok, valamint lázzal vagy láz nélkül járó megfázás esetén jó szolgálatot tehet a mézes torma. A méz némileg tompítja a torma erejét. Ennek fogyasztása feloldja a makacs váladékot, megkönnyíti a légzést, és elpusztítja a kórokozókat:

Egy evőkanál frissen reszelt tormát 3 evőkanál mézzel keverjünk össze, és ebből naponta ötször vegyünk be egy teáskanállal.

Hatását 1 evőkanál apróra vágott hagymával tovább erősíthetjük. Ehhez a keverékhez adjunk 5 evőkanál vizet, és a keveréket forraljuk fel. Lehűlés után a fent említett módon szedjük.

Figyelem! Cukorbetegek ezt a készítményt nem fogyaszthatják.

Tormabor

A tormaborral kihajthatók a húgykövet, és segít a fájdalmas menstruáció esetén is. Emellett erős vizelethajtó hatása van.

Tormaborogatás reuma, isiász és fejfájás kezelésére: egy kb. 10 cm hosszú tormadarabot reszeljünk apróra, és egy kis vízzel keverjünk belőle kenhető masszát. Ezt vékonyan kenjük rá egy lenvászonra, és tegyük a fájó területre. Fejfájás esetén is alkalmazhatjuk. Legfeljebb öt percig hagyjuk rajta, majd távolítsuk el, hogy ne alakulhasson ki a bőrön túlzott irritáció. Az érzékeny bőrt megelőzőleg kenjük be bőrápoló olajjal.

Nehezen gyógyuló sebek tisztítására és fertőtlenítésére alkalmas a tormatinktúra: egy fél szár tormát reszeljen le és öntse le 70%-os alkohollal. Két óra múlva puha pamutkendőn préseljük át, és adjunk a tinktúrához vele azonos mennyiségű vizet. Ezt a folyadékot naponta többször használhatjuk borogatás készítéséhez.

Tormatea: láz, influenza és húgyúti fertőzések kezelésére: egy evőkanál durvára reszelt tormát öntsünk le egy csésze forrásban lévő vízzel, és lefedve hagyjuk állni 5 percig. Fogyasszunk belőle naponta 3-4 csészével.

Emésztési zavaroknál : 1 teáskanál tormát keverjünk bele egy csésze meleg tejbe, és naponta egyszer, lehetőség szerint esténként igyuk meg. Alkalmazzuk kúraszerűen 2-3 héten keresztül.

A torma gyökerét egész évben gyűjthetjük, de betakarításra általában az ősz a legalkalmasabb időszak. Ezt követően, pincében homok közé helyezve akár egy éven keresztül is tárolhatjuk.

Birtalan Katalin-természetgyógyász"

Szóval, ez is egy olyan növény, amelyet csak az nem tart, aki buta. Vagy, ha még nem olvasta ezt a bejegyzést. Szerintem csak az ne egye, akinek valami baja van a felsoroltak között tilalmi listáról, a többieknek kötelező.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása